Open Menu
AllLocalCommunitiesAbout
lotide
AllLocalCommunitiesAbout
Login

meal choice

⁨313⁩ ⁨likes⁩

Submitted ⁨⁨8⁩ ⁨hours⁩ ago⁩ by ⁨SSUPII@sopuli.xyz⁩ to ⁨[deleted]⁩

https://sopuli.xyz/pictrs/image/5ddf5c1b-f651-4487-b46e-314042f459ac.webp

source

Comments

Sort:hotnewtop
  • Snapz@lemmy.world ⁨31⁩ ⁨minutes⁩ ago

    Dogfood would be $3.01

    source
  • Addv4@lemmy.world ⁨7⁩ ⁨hours⁩ ago

    Someone hasn’t seen the price of nails recently…

    source
    • mrgoosmoos@lemmy.ca ⁨2⁩ ⁨hours⁩ ago

      these are clearly nails scavenged from free wood on facebook

      source
    • Valmond@lemmy.dbzer0.com ⁨7⁩ ⁨hours⁩ ago

      Or advocado

      source
      • driving_crooner@lemmy.eco.br ⁨7⁩ ⁨hours⁩ ago

        In Brazil I get a giant fresh avocado por 1us, or 3 of them for 2us.

        source
        • -> View More Comments
    • Darkmuch@lemmy.world ⁨4⁩ ⁨hours⁩ ago

      See you gotta get the Costco bag of nails and meal prep your nails over a month for those long term savings

      source
    • devaly@ani.social ⁨7⁩ ⁨hours⁩ ago

      I get them for free at the manicure

      source
  • WanderWisley@lemmy.world ⁨6⁩ ⁨hours⁩ ago

    Image

    Dog food, delicious!

    source
    • ChicoSuave@lemmy.world ⁨4⁩ ⁨hours⁩ ago

      RFK would complain about the lack of real dog in dog food

      source
    • ggtdbz@lemmy.dbzer0.com ⁨1⁩ ⁨hour⁩ ago

      Truly the first human to ever look like an AI food poster parody of himself

      source
    • mojofrododojo@lemmy.world ⁨3⁩ ⁨hours⁩ ago

      with gravy? win/win!

      source
    • SCmSTR@lemmy.blahaj.zone ⁨5⁩ ⁨hours⁩ ago

      Ah gad I can hear his voice being enthusiastic

      source
  • HeyThisIsntTheYMCA@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨hour⁩ ago

    three orders of nails please. i already drank a cup of ratx

    source
  • TrollAccount69@lemmy.ml ⁨3⁩ ⁨hours⁩ ago

    Good and cheap is a free cookbook based on the food stamp budget of $4 per day. It’s a free pdf from many sources including the authors website if you sign up for a newsletter or something and paper copies are very inexpensive.

    source
    • Dettweiler42@lemmy.dbzer0.com ⁨2⁩ ⁨hours⁩ ago

      That’s based on 2024 prices. I’d say it’s probably $8-12 / day based on food price inflation.

      I’m sure it’s still a good book, though

      source
      • TrollAccount69@lemmy.ml ⁨1⁩ ⁨hour⁩ ago

        The food inflation isn’t evenly distributed across all groceries. I hit $6 a day with little snacks and workout oriented meals with greater caloric content and higher Q factor in a bunch of different ways.

        If you want to bring down your own grocery bill and go from zero to sixty on cooking at home I can’t recommend that book highly enough. You don’t have to suffer.

        source
    • bitjunkie@lemmy.world ⁨2⁩ ⁨hours⁩ ago

      lftl

      source
  • Pyr_Pressure@lemmy.ca ⁨1⁩ ⁨hour⁩ ago

    You can get dog food for $1 a can? Please let me know where, best I can find is $3.

    source
  • db2@lemmy.world ⁨7⁩ ⁨hours⁩ ago

    Image

    source
  • hansolo@lemmy.today ⁨3⁩ ⁨hours⁩ ago

    Rice, beans, and onions have been banned from the chat

    source
  • rowinxavier@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨hour⁩ ago

    I eat keto and take warfarin, so C B B is actually a meal I have lol

    source
  • AbsolutelyNotAVelociraptor@piefed.social ⁨5⁩ ⁨hours⁩ ago

    I’d take the rat poison. It’s gonna give me food poisoning, true. But at least it’s honest about it. With the other “foods” you’ll get food poisoning too, but they don’t sell themselves as poison, so I find it dishonest and not worth of my money.

    source
    • funkajunk@lemmy.world ⁨4⁩ ⁨hours⁩ ago

      It would just be straight up poisoning, and you would die

      source
      • usualsuspect191@lemmy.ca ⁨4⁩ ⁨hours⁩ ago

        Would you die or just get really sick? I thought rat poison only works because rats can’t vomit it out

        source
        • -> View More Comments
      • AbsolutelyNotAVelociraptor@piefed.social ⁨4⁩ ⁨hours⁩ ago

        So, like with a bag of salad, except the bag of salad won’t tell you that it’s poison.

        source
    • HerbGrower@slrpnk.net ⁨4⁩ ⁨hours⁩ ago

      You really should be cooking your bacon longer or at a higher temperature if its giving you food poisoning

      source
  • socsa@piefed.social ⁨4⁩ ⁨hours⁩ ago

    You can definitely get 3 bullets for a dollar in case two are duds

    source
    • chiliedogg@lemmy.world ⁨2⁩ ⁨hours⁩ ago

      Where can you get 3 bullets for a dollar. Maybe you can find 50 9mm rounds for $15, but you’d need to split the cost with 16 other people.

      source
  • AbsolutelyNotSpez@lemmy.world ⁨7⁩ ⁨hours⁩ ago

    My dog would be thrilled about a three-cans-of-wet-food meal.

    source
  • myster0n@feddit.nl ⁨7⁩ ⁨hours⁩ ago

    I take the salmon and remove the nails and rat poison from it.

    source
  • terranoid@lemmy.cafe ⁨6⁩ ⁨hours⁩ ago

    3 onion rings

    source
    • needanke@feddit.org ⁨2⁩ ⁨hours⁩ ago

      Portions that small will only be available for an additional small convenience fee of $2. Sorry.

      source
  • Rentlar@lemmy.ca ⁨7⁩ ⁨hours⁩ ago

    If I have an avocado + rat poison and I throw it up, I get $2 back after the restocking fee, right?

    source
  • AI_toothbrush@lemmy.zip ⁨5⁩ ⁨hours⁩ ago

    Dog food isnt that bad if tou get the right one. I hate the taste but there are actual dishes that i like less so thats a thing.

    source
  • damnthefilibuster@lemmy.world ⁨6⁩ ⁨hours⁩ ago

    Beef jerky + chicken nuggets.

    $3 per person for a family of 3.

    But l get your point.

    source
    • Viking_Hippie@lemmy.dbzer0.com ⁨5⁩ ⁨hours⁩ ago

      Beef jerky + chicken nuggets.

      $3 per person for a family of 3.

      Maybe in the US, but here in Denmark, beef jerky is a specialty item and costs as much by weight as instant coffee, sometimes more!

      source
      • adarza@lemmy.ca ⁨1⁩ ⁨hour⁩ ago

        in the u.s. for common mass-market brands of each, that is also true. about the same price by weight.

        dehydrators are not terribly expensive, and jerky isn’t difficult to make at home.

        source
      • damnthefilibuster@lemmy.world ⁨3⁩ ⁨hours⁩ ago

        Does Denmark use a dollar as currency?

        source
  • ncc74656@lemmy.ml ⁨7⁩ ⁨hours⁩ ago

    Only THREE chikn nuggies?!

    source
  • SCmSTR@lemmy.blahaj.zone ⁨5⁩ ⁨hours⁩ ago

    I don’t get it. Is a row or a column supposed to add up to $3?

    source
    • QualifiedKitten@discuss.online ⁨5⁩ ⁨hours⁩ ago

      You have $3 to spend and can pick any combination of items. The items in the top row cost $5 each, the items in the middle row cost $4 each, and the items in the bottom row cost $1 each.

      Spoiler

      Since you only have $3, you can only afford to choose from items in the bottom row.

      source
      • adarza@lemmy.ca ⁨1⁩ ⁨hour⁩ ago

        can’t do the rat pellets either, unless you and a bunch of your buddies, who also each have three bucks for lunch, are gonna share a bag.

        source
      • SCmSTR@lemmy.blahaj.zone ⁨4⁩ ⁨hours⁩ ago

        Yeah that’s what it seemed like. I guess I just didn’t really get the joke. Maybe it’s an existing format this is playing off

        source
  • python@lemmy.world ⁨5⁩ ⁨hours⁩ ago

    Guys it’s a fraud the bag that says “RAT” on it does not actually contain any rats :(

    source
  • lime@feddit.nu ⁨7⁩ ⁨hours⁩ ago

    five dollar salmon? must be pacific…

    source