Open Menu
AllLocalCommunitiesAbout
lotide
AllLocalCommunitiesAbout
Login

This is way too expensive for a drink.

⁨527⁩ ⁨likes⁩

Submitted ⁨⁨1⁩ ⁨year⁩ ago⁩ by ⁨STRIKINGdebate2@lemmy.world⁩ to ⁨mildlyinfuriating@lemmy.world⁩

https://lemmy.world/pictrs/image/22cbe5a3-ed6d-4f74-828c-4d38c83acb23.jpeg

source

Comments

Sort:hotnewtop
  • reddig33@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    So don’t buy it. If you buy it, you’re telling the store you’re willing to pay that price. Go somewhere else or buy something else.

    source
    • fidodo@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Or make your own iced tea for even cheaper than the cheapest bottled one and save the plastic waste.

      source
  • simple@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Not to mention Lipton Ice Tea is garbage. You can make your own for 1/10th of the price.

    source
    • Aux@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      What are you making your tea out of if it costs €0.50? Gold or something?

      source
      • LifeInMultipleChoice@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        My favorite part about purchasing iced tea in the store is that you will have 2 bottles sitting right next to each other. One will contain a product that costs far more and both will cost the same price. The main cost of sweet tea is sugar. No sugar in unsweet tea, just water and tea leaves…

        source
        • -> View More Comments
    • PopcornPrincess@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Preach.

      source
      • OhmsLawn@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        Mix in some peach herbal tea bags for another 15 cents?

        source
    • TwinTusks@bitforged.space ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Arizona Ice Tea ftw!

      source
      • HollandJim@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        Note the € sign - it’ll be nearly as expensive and you’ll only find 2-3 flavors if you’re lucky (US expat in NL)

        Op: Brew your own tea and make your own. Or reduce it by half and add it as a concentrate to fizzy water if you need the bubbles. Also, equal parts sugar and water, low heat in a saucepan until reduced by ⅓-½ and you’ve got sugar syrup. That lasts in the fridge forever, and you can make it as sweet or not as you’d like.

        source
        • -> View More Comments
    • fidodo@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      If you’re using Lipton tea bags then it’s more like 1/100th

      source
  • Fiivemacs@lemmy.ca ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Your not paying for the contents anymore. It’s shipping, packaging, advertising and CEO’s expenses your paying for.

    source
    • CaptPretentious@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      CEOs yachts yacht isn’t going to pay for itself!

      source
      • DragonTypeWyvern@literature.cafe ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        It gets lonely 🥺

        source
      • intensely_human@lemm.ee ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        It could though if you hooked it up to an AI and taught it to fish

        source
  • CodeName@infosec.pub ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    I’ve cut so many products out of my life in the past few years. They used Covid as an excuse to price gauge and they just never stopped. They’ll keep creeping the price up until sales start to decline then they’ll settle there… for awhile.

    source
    • KijinSeija@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Greedflation!

      source
      • intensely_human@lemm.ee ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        Because as we all know, the thing that changed during the pandemic was that where before greed wasn’t a thing, it is now!

        We know greed caused this inflation, because of the correlation between greed varying and the inflation varying.

        During the year 2020, greed emerged into humanity, and gave us inflation. It makes perfect sense

        /s

        source
    • intensely_human@lemm.ee ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      They never needed an excuse. All they needed was the lack of competition that we gave them when we forcibly shut down their competitors.

      source
  • Mr_Blott@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Just so you know - Carrefour is one of the biggest retailers in Europe, they’re French, and have said a giant “Va te faire foutre” to PepsiCo this week -

    theguardian.com/…/carrefour-pulls-pepsico-product…

    source
    • Squizzy@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Fair play to them, that’s great stuff.

      source
    • wh0se@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Wow, didn’t know that. Bonne nouvelle !

      source
    • GiddyGap@lemm.ee ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      For anyone who didn’t know, Lipton’s readymade beverages, like the one in the picture, are owned and sold by PepsiCo.

      source
    • klemptor@startrek.website ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Merci pour le partage!

      source
  • pineapplelover@lemm.ee ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Water is the best

    !lemm.ee/c/hydrohomies@lemmy.ml

    source
    • CommunityLinkFixer@lemmings.world [bot] ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Hi there! Looks like you linked to a Lemmy community using a URL instead of its name, which doesn’t work well for people on different instances. Try fixing it like this: !hydrohomies@lemmy.ml

      source
    • TheUncannyObserver@lemmy.dbzer0.com ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Good news! This drink is mostly water by volume!

      source
    • maluco@lemmy.dbzer0.com ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      💦 💦

      source
  • Mereo@lemmy.ca ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Good! That means less people drinking sugar!

    source
  • Sirico@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Gom Syrup 50/50 mix sugar or honey & boiling water Black tea 2 grams per 8oz water at 70c increase tea a little more if adding ice right away Fruit juice or purée to taste or go Eurobeat and not bother

    Put in a reusable container, stop supporting nonsense things you can do yourself

    source
    • Portosian@sh.itjust.works ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Do the French dislike honey?

      source
      • Sirico@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        I refered to it as gom syrup

        source
    • Wizard_Pope@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Least incomprehensible recipe

      source
  • Venat0r@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    I’ve seen cheaper drinks at ski field cafes…

    source
    • JustMy2c@lemm.ee ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Inner city monopoly

      source
    • kpw@kbin.social ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Maybe it's in an airport within a ski field?

      source
      • intensely_human@lemm.ee ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        Psst hey kids, you wanna get high?

        source
  • klemptor@startrek.website ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    “Ice” tea drives me nuts - it’s iced!

    source
    • Underwaterbob@lemm.ee ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      No, no. This is literally steeped ice cubes.

      source
    • Wizard_Pope@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      It’s not though is it? Can you really consider this product tea? And it definitely does not contain any ice. Therefore the product is named ice tea. If you make tea at home and put ice inside? Voila you got yourself some iced tea.

      source
  • jordanlund@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    1.25L for €4.95? Wow… $5.41 US. 42.268 fluid ounces, so $0.128 per ounce? Yeesh!

    Here you can get a 12 pack of 16 ounce bottles for just under $7. $0.033 per ounce.

    source
    • out@lemmynsfw.com ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      A shortcut for next time is reading the liter price under the normal price and converting that instead.

      source
      • Geth@lemmy.dbzer0.com ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        They went straight to ounces. I don’t think it would have mattered for them.

        source
        • -> View More Comments
  • SVcross@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Please tell me that was at the airport

    source
    • Underwaterbob@lemm.ee ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      That was my thought. I spent the last 48 hours in various airports, and this briefly looked normal to me.

      source
  • FrankTheHealer@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Was this picture taken in Ireland OP?

    source
    • out@lemmynsfw.com ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      That’s quite likely since the Euro sign is only placed before the amount in English, Dutch, Irish and Maltese. The UK obviously goes out since they use £

      source
      • woelkchen@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        the Euro sign is only placed before the amount in English, Dutch, Irish and Maltese

        While true, on pricing labels it’s put in front of the numbers in other countries as well. My unresearched guess is to avoid tampering with a pen when a currency sign is blocking the space to put additional numbers in front.

        source
  • gzrrt@kbin.social ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Also insanely unhealthy to consume stuff like this on a day-to-day basis

    source
    • NarrativeBear@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      If it was in a glass bottle maybe I would buy it. Plastic pagaking should be more expensive IMO

      source
      • HerbalGamer@sh.itjust.works ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        The bottle doesn’t change the ingredients

        source
        • -> View More Comments
  • Kolanaki@yiffit.net ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Is it me, or are those only about half full?

    source
    • jj4211@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Looks more half empty to me

      source
    • Dublin112@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      The labels are like a shrink wrap, it makes it look lighter or empty starting at the bottom of the wrap in this picture.

      source
  • 1984@lemmy.today ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Will they ever stop doing their stupid 4.95 or 4.99 as if people don’t understand it’s like 5 dollars…

    source
    • cordlesslamp@lemmy.today ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      It’s scientifically proven that it’s works. So, never.

      source
    • adrian783@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      no, it works. so they’ll do it forever.

      source
    • mexicancartel@lemmy.dbzer0.com ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      People will fall for this. Everyone reads its like 4 and even if you know it you can be mislead

      source
  • ChucklesMacLeroy@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    On a trip in Nola and took the kids for a treat at the Cheesecake Factory. 3 sodas and an iced tea was $21. Won’t be back for that reason alone. We are being fleeced.

    source
  • kpw@kbin.social ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Let them go bankrupt

    source
  • Moonrise2473@feddit.it ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    The price is insane, is this store on top of a volcano and goods need to be transported via helicopter?

    source
  • realitista@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Make your own. Only takes a minute and once you find the right formula, will taste much better than this garbage.

    source
  • cashews_best_nut@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Is that a hospital vending machine? I spent £15 once and got 2 packs of crisps, chocolate bar and drink.

    source
  • TheUncannyObserver@lemmy.dbzer0.com ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Eww. The only thing worse than bottled Lipton is Brisk.

    source
  • AA5B@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Looks like the price says 1.25L. Even in the YS, that’s more than one drink

    source
  • smuuthbrane@sh.itjust.works ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Don’t go into a Starbucks.

    For many reasons, but you certainly won’t like the pricing there either.

    source
  • qyron@sopuli.xyz ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    New strategy to refrain consumers from buying soft drinks? Perhaps high taxation behind it, like special purpose taxes?

    I remember this happened in my country; to cull high sugar and sweetners content, the industry threw a fit, the authorities didn’t care, life moved forward and sugar content in soft drinks dropped (but not the prices).

    Lipton was always much more expensive than other brands, as well.

    source
  • lemann@lemmy.dbzer0.com ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    That’s painfully expensive for just 500ml, ouch!

    source
  • ExtremeDullard@lemmy.sdf.org ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    I buy no-name cola - store brands and such. It’s pennies per gallon and I honestly can’t tell the difference between them and Coke / Pepsi. If there is a difference, at the second gulp, I’m already used to the new thing enough to have forgotten. I don’t think I’ve bought the real thing in 25 years.

    90% of the price is the brand name.

    source
  • n3m37h@lemmy.dbzer0.com ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    That isnt a drink, its flavoured sugar water with some nasty chemicals hidden in there

    source
  • ConstantPain@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    It’s like a dollar here in Brazil.

    source
  • Hamartiogonic@sopuli.xyz ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Alternatively, you can walk to the coca cola shelf, pick up a 250 ml glass bottle and pay about 6.3 €/l. You know, there are really expensive specialty coffee beans that produce a drinkable liquid that costs less than that.

    source
-> View More Comments