it’s because they’re sold by weight and since all the water is gone, the jerky pieces weigh so little. to then make a 16oz bag, you gotta add a lot of jerky. backtracking to make that happen means you need way more meat, which means way more money to buy that meat.
I agree though that the prices are ridiculous. I think it helps to know why also.
Kolanaki@pawb.social 1 day ago
I bought a dehydrator to make my own, only to find out buying the meat to dehydrate cost exactly the same as and equal amount of already made jerky.
If a 16oz bag of Jack Link’s was actually $16 here, I’d start using the dehydrator again since the fresh, pre-sliced meat I’d use is only $8/lb.
turtlesareneat@discuss.online 1 day ago
But you only get like <1/2lb of jerky from 1lb of meat
Zedd_Prophecy@lemmy.world 1 day ago
You need to go to Sam’s or Costco and buy meat in bulk. Buying it from the supermarket is what kills you.
Kecessa@sh.itjust.works 1 day ago
I only buy meat if it’s on sale for the same cost as tofu… 8$/lbs is a lot!