Open Menu
AllLocalCommunitiesAbout
lotide
AllLocalCommunitiesAbout
Login

A gallon of milk is HOW MUCH?

⁨631⁩ ⁨likes⁩

Submitted ⁨⁨1⁩ ⁨year⁩ ago⁩ by ⁨TheOneWithTheHair@lemmy.world⁩ to ⁨[deleted]⁩

https://lemmy.world/pictrs/image/9ec993a8-8ae1-4561-bfcc-04db90240b68.png

source

Comments

Sort:hotnewtop
  • bleistift2@feddit.de ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    4546.09 milliliters.

    source
    • TheOneWithTheHair@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Image

      source
    • Treczoks@lemm.ee ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Isn’t it 3785.41 ml? Or is that yet another different gallon?

      source
      • bleistift2@feddit.de ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        Oh boy.

        The gallon is a unit of volume […] Three different versions are in current use:

        • the imperial gallon […] defined as 4.54609 litres
        • the US gallon […] (exactly 3.785411784 L),
        • the US dry gallon […] (exactly 4.40488377086 L)

        en.wikipedia.org/wiki/Gallon

        source
        • -> View More Comments
    • mibo80@lemm.ee ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      hmmm my milk is .146743 milliliters shy of that.

      source
  • Treczoks@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    A gallon of milk is HOW MUCH?

    3,78541 liter. See, still true, no inflation to see!

    source
    • kattenluik@feddit.nl ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Euro per liter where I’m from, hasn’t changed at all.

      source
  • 0x4E4F@infosec.pub ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    I was waiting for mu cosin the other day at a bus stop… he arrives, he’s eating a hamburger. I asked how much he paid for it, he said $3. I just came back from a compyer store and bought a 32GB flash drive. Guess how much that thing cost me… you guessed it, $3.

    So, basically, a flash drive that I’m gonna use in the next 3 or 4 years is the same price as a burger that I’m gonna eat and shit out in the next few hours or so.

    IDK about everyone else, but that seems whacked to me.

    source
    • Zron@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Where are you buying flash drives for 3 bucks?

      Where is your cousin getting burgers for 3 dollars?

      What decade is it?

      source
      • 0x4E4F@infosec.pub ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        Lol, I don’t live in the US 😂. The price in $ was to cater to Lemmy users, which are mostly from the US from what I’ve gathered 😂.

        But google for the price of flash drives these days, you’ll see that a 32GB one is about the same price as a burger, wherever you might live in the US.

        source
        • -> View More Comments
      • RaoulDook@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        Burger King and McDonalds both have burgers that cheap in the USA, but they don’t come with any accessories

        source
        • -> View More Comments
    • dis_honestfamiliar@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Where can I get one for $3?

      source
      • FlyingSquid@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        $3.59 for 32 gb.

        source
      • 0x4E4F@infosec.pub ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        Yeah, read the reply above, I don’t live in the US 😂.

        source
  • rockSlayer@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    I just went grocery shopping. We went to a regular store for about 10 items to make a homemade soup, and then went to Aldi for the rest. The 10 items cost the same as all of the stuff we got at Aldi

    source
    • Maeve@kbin.social ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      It’s regrettable that I can’t complete my shopping at Aldi, and I’m not impressed with certain products, but the $4 Belgian chocolates I bought on a whim are divine. Also I got a gallon of milk there for $2.51, but the almond and oat milk were more than that for a half gallon. Also regrettable because I need to lay off the milk.

      source
      • rockSlayer@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        We managed to make it work because my fiancee hates shopping around. The prices everywhere else are insane, so we completely changed our regular meal rotation to fit what Aldi sells

        source
        • -> View More Comments
    • Lev_Astov@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      I’ve been very impressed by Aldi lately.

      source
    • Drusas@kbin.social ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Since when is Aldi not a regular store?

      source
      • rockSlayer@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        It’s affordable

        source
      • Lumidaub@feddit.de ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        Discounter vs super market.

        source
  • spudwart@spudwart.com ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    Remember:

    Inflation isn’t real, they raise the prices without raising the wages and cry crocodile tears that they couldn’t afford to raise wages as they live in self pity in their previous-year model yacht.

    source
    • soggy_kitty@sopuli.xyz ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      I’m genuinely convinced we’re very close to systematic collapse in the countries later into the capitalism boom. It’s maybe 5-20 years out but most of us will watch it unfold

      source
  • Fortunatefool@infosec.pub ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    $3.49 per gallon at Kroger’s. Not bad.

    source
    • AngryCommieKender@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Here in California, a gallon of milk cost me $1.58, but that’s at Grocery Outlet, not a Kroger owned store like Albertsons

      source
      • Sheeple@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        Jesus Christ. Over here it would cost the equivalent of 4$

        Wish ours was this cheap

        source
        • -> View More Comments
    • scottmeme@sh.itjust.works ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      $2.87 here

      source
    • RaoulDook@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      I’ve been paying about $6 per gallon for organic milk since Obama was in office, and I have no regrets about it because normal milk goes bad in about a week and the organic milk stays fresh until the last drop is gone.

      source
  • thelazywriter@lemmy.ca ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    0.1 miles per gallon. From the store to the car this thing costs over $150 to operate.

    source
    • just_change_it@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Just imagine all the inches people save by parking as close as possible to the door and driving for 5-10 minutes just to get that FIRST parking spot.

      source
  • v81@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    AUD$6.10 for a gallon of the cheapest possible milk I can find within 30km/20 miles here in Australia.

    USD$4.00 even… Again for the cheapest possible 12 pack 1L UHT generic milk.

    If you want something from the supermarket fridge you’re gonna to need to start at multiplying that by 1.5 to 2x .

    So USD$8 /gal might be fairly typical here.

    source
    • AngryCommieKender@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Is that $4 USD for 12×1 litre of milk? Cause that’s like 3.5 gallons of milk.

      source
      • v81@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        Lol… I wish.

        No… it’s USD$4 per 1 gallon of you buy the cheapest nastiest stuff money can buy.

        source
  • Entropy@lemmy.blahaj.zone ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

    At least egg prices are coming back down?

    source
    • hark@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      Don’t worry, supposedly there’s been another outbreak of avian flu and so maybe egg prices can get jacked up again.

      source
    • Drusas@kbin.social ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

      My preferred eggs are still nearly $10 per dozen, so it sure doesn't feel like it.

      source
      • marx2k@lemmy.world ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        wtf are they golden eggs?

        source
        • -> View More Comments
      • Entropy@lemmy.blahaj.zone ⁨1⁩ ⁨year⁩ ago

        God damn son. They were up to 4 or 5 where I live, they’re back down to like 1.20ish now. I feel bad for you man.

        source