4 for $5, so 1,640ml.
Comment on Out shopping, found this:
aluminium@lemmy.world 10 months ago
5$ for less than a half liter. My lord…
jordanlund@lemmy.world 10 months ago
aluminium@lemmy.world 10 months ago
Oh, I see.
Lost_My_Mind@lemmy.world 10 months ago
I mean, with inflation being what it has been since covid, you can understand why his reaction was disappointment (while still believing it to be true) rather than laughing at the idea of paying $5 for 1 bottle, as I would have done 5 years ago.
“No really, what is it? Like $0.70? A dollar??? Whoooo boy. Pushing it to expensive with that dollar price…FIVE DOLLARS??? HAHAHAHAHAHAHAHA, Ok, no, really what is it? Like $0.80?”
And now if that sign says $5 we all just hang our heads in disgrace and accept that THIS is where inflation is right now.
Granted that’s NOT what it is, but you’ll excuse us for thinking this is where we are now.
Trainguyrom@reddthat.com 10 months ago
I swear I’ve seen inflation hit processed foods far harder than it has less processed foods. That and the delta between off-brand and name brand has become massive. At least $5 for a large bag of FritoLay chips, but most off brands are still less than $2 for roughly equivalent product
Lost_My_Mind@lemmy.world 10 months ago
Wait until you find out what happened to egg and milk prices in 2022.
ObstreperousCanadian@lemmy.ca 10 months ago
It’s $5 for 4 of them.