You need to go to Sam’s or Costco and buy meat in bulk. Buying it from the supermarket is what kills you.
Comment on Inflation markers
Kolanaki@pawb.social 4 days ago
I bought a dehydrator to make my own, only to find out buying the meat to dehydrate cost exactly the same as and equal amount of already made jerky.
If a 16oz bag of Jack Link’s was actually $16 here, I’d start using the dehydrator again since the fresh, pre-sliced meat I’d use is only $8/lb.
Zedd_Prophecy@lemmy.world 3 days ago
Kecessa@sh.itjust.works 4 days ago
I only buy meat if it’s on sale for the same cost as tofu… 8$/lbs is a lot!
turtlesareneat@discuss.online 4 days ago
But you only get like <1/2lb of jerky from 1lb of meat