Real talk, do you eat your cereal with pasta sauce?
Comment on Doordash deserves it's fate
Lost_My_Mind@lemmy.world 2 weeks agoWhat are you eating that is costing more than $50 a week? You buy a loaf of bread. $3. 3 or 4 packs of lunch meats. Call it $12. Pack of cheese singles. $3. So you’re up to $18. You now have sandwiches for every lunch this week. Now buy 1 pack of chicken, varies between 10 and 12 dollars for 4-5 chicken breasts. Let’s call it $11 for 4. That’s $29. Grab a box of cereal. Call that $3. Up to $32. Grab a pack of porkchops. Usually 4 in a pack for about $10. $42. Grab 2 bottles of pasta sauce, $8. And a pack of spagetti for $3. Now grab a bag of potatoes, call that $6. And a bag of oranges, or a bag of apples. $6. Grand total $65, and I even went overboard. That’s like a week and a half, but I’m also assuming your kitchen is totally empty. Otherwise, you might only need 1 bottle of pasta sauce. You might already have half a bag of fruit left from last week. You might still have half a box of cereal left. I also said a LOT of lunch meat for 1 week.
On top of that, I bought meals for every meal. I don’t eat 3 meals a day. I eat 1. Sometimes 2. Today I’ve had 0, and I am hungry, but it’s also bedtime within an hour. So I’m just going to wait until I wake up.
parricc@lemmy.world 2 weeks ago
Lost_My_Mind@lemmy.world 2 weeks ago
I just fist it staight from the box.
droporain@lemmynsfw.com 2 weeks ago
Oh I get it you guys aren’t eating for flavor or nutritional health, just calories so you don’t feel hungry. Uh the fact everyone doesn’t t find a problem with this is disturbing. Especially in the “greatest” country in the world.