There bottom one is 60 cents per 100 g. Top left it says 2 for 12$. It may be that the weight didn’t register correctly, as it says ‘1’ instead of ‘1kg’ or because some other conflict.
Comment on If you shop by unit prices, double check the math!
unemployedclaquer@sopuli.xyz 4 weeks ago
the per 100g price on the bottom is incorrect. they are 70 cents per 100g… or I’m too high. choosing by weight is literally the frugal method.
Akasazh@feddit.nl 4 weeks ago
pirat@lemmy.world 4 weeks ago
Surprise, the heaviest $1 item was a 1500 g bottle of still water…
Shardikprime@lemmy.world 4 weeks ago
Well the second heaviest then
pirat@lemmy.world 4 weeks ago
Oh, which one are you referring to here – of all those different 750 g supposedly exotic fruitberry-flavoured water beverages, all with 0 kcal? One of those with a dose of factory-added vitamins, or just the funkiest sun-kissed fruit imitation available?