Comment on Putting the die in diet

<- View Parent
Donkter@lemmy.world ⁨3⁩ ⁨weeks⁩ ago

I think your math is off. At 3$/dozen 2 eggs a day is 1doz/6 days 30/6 =5 5x3 = 15$/month

The reason it hurts when egg prices go up is because eggs were (and are still) some of the most cost-effective protein (especially as a whole protein) you can buy and eggs are in everything.

source
Sort:hotnewtop