Comment on I don't have to check the price because I know I can't afford it.
roscoe@lemmy.dbzer0.com 2 months agoOver $1/oz is expensive. The bougie shit I buy rarely goes over $2/oz and the cheap stuff (still real cheese, not crap like Velveeta or Kraft singles) is $0.25-0.30/oz, and on sale even cheaper.