Comment on If you shop by unit prices, double check the math!
stevedice@sh.itjust.works 2 weeks agoYou’re buying from the store? Don’t you know terrible for your health and the environment? You should grow your own in your greenhouse. Jeez. Some people.
neonred@lemmy.world 2 weeks ago
Yes. Because we live in a setting of specialists.
I am no specialist in efficiently growing healthy food. So if I try it, it will be objectively worse than if someone else does it for me. And if that one is worse in doing something I am better we both are off worse and everything overall. So if we both would do things we are good at the resulting product/service would be better, it would be more efficient (time, ressources, waste), which benefits all participant and the environment at the same time.
stevedice@sh.itjust.works 2 weeks ago
Well, get to working on becoming a specialist so you can do it better. Don’t you care about the harm you’re doing?!
neonred@lemmy.world 2 weeks ago
Care to explain?
stevedice@sh.itjust.works 2 weeks ago
I’m making fun of your tone-deaf virtue-signaling response by even even more tone-deaf and virtue-signaling even harder.