You’re buying from the store? Don’t you know terrible for your health and the environment? You should grow your own in your greenhouse. Jeez. Some people.
Comment on If you shop by unit prices, double check the math!
neonred@lemmy.world 1 week ago
You should shop by ingrediends and ecological reasons. That’s sadly not represented by $/g
stevedice@sh.itjust.works 1 week ago
neonred@lemmy.world 1 week ago
Yes. Because we live in a setting of specialists.
I am no specialist in efficiently growing healthy food. So if I try it, it will be objectively worse than if someone else does it for me. And if that one is worse in doing something I am better we both are off worse and everything overall. So if we both would do things we are good at the resulting product/service would be better, it would be more efficient (time, ressources, waste), which benefits all participant and the environment at the same time.
stevedice@sh.itjust.works 1 week ago
Well, get to working on becoming a specialist so you can do it better. Don’t you care about the harm you’re doing?!
neonred@lemmy.world 1 week ago
What? How can my comment possibly be voted down?
beastlykings@sh.itjust.works 1 week ago
While you’re not wrong that people should probably shop that way, if they can. It feels tone deaf, as many people can barely afford groceries in the first place, so shopping by cost per weight/calorie is almost a requirement.
At least I think that’s what’s happening.
sour@feddit.org 1 week ago
Definitely what happened. OP sounds pretentious being like “you should be”.