Comment on If you shop by unit prices, double check the math!
neonred@lemmy.world 10 months agoWhat? How can my comment possibly be voted down?
Comment on If you shop by unit prices, double check the math!
neonred@lemmy.world 10 months agoWhat? How can my comment possibly be voted down?
beastlykings@sh.itjust.works 10 months ago
While you’re not wrong that people should probably shop that way, if they can. It feels tone deaf, as many people can barely afford groceries in the first place, so shopping by cost per weight/calorie is almost a requirement.
At least I think that’s what’s happening.
sour@feddit.org 10 months ago
Definitely what happened. OP sounds pretentious being like “you should be”.