Comment on If you shop by unit prices, double check the math!
Showroom7561@lemmy.ca 1 week agoTop one is 2kg (single unit) and the bottom is sold as a 1 kg single unit, or 2 / $12 (2 x 1kg), which is STILL not a better value than the top one! LOL
expr@programming.dev 1 week ago
It very well could be typical corporate fuckery, but that makes me wonder if it’s actually a bug and that it’s computing the per kg price based on the single until price but dividing by the total weight of the pack.
Or perhaps it’s a “bug” that’s left intentionally until called out.
Showroom7561@lemmy.ca 1 week ago
If it’s a “bug” that they are actively profiting from, likely for years, it’s probably a feature! LOL